آشنایی بابینایی ماشین
بینایی ماشین چیست؟
بینایی ماشین (فهم تصاویر‌) شاخه ای از دانش است که سعی دارد از طریق پردازش تصاویر دوبعدی جهان سه بعدی پیرامون را بازسازی و تفسیر کند، به بیان ساده، بینایی ماشین یعنی اینکه کامپیوترها بتوانند جهان را به کمک دوربین ها ببینند، بفهمند و حتی از بینایی انسان پیشی بگیرند. روال کار به این صورت است که کامپیوترها با استفاده از دوربین ها تصویربرداری می کنند، به کمک الگوریتم های بینایی ماشین تصاویر را پردازش، و سپس تصاویر پردازش شده را تحلیل می کنند، در نهایت اشیای موجود در تصویر را می فهمند و بر اساس نوع اشیای موجود در تصویر، تصمیم گیری لازم را انجام می دهند. معمولا به هر سیستم بینایی ماشین یک یا چند دوربین، مبدل آنالوگ به دیجیتال، و … متصل است و خروجی این سیستم به یک کنترلر کامپیوتر یا یک ربات می رود.
پردازش های بینایی ماشین را در سه سطح دسته بندی می کنند:
در بینایی سطح پایین، پردازش تصویر به منظور استخراج ویژگی (لبه، گوشه، یا جریان نوری) انجام می شود. در سطح میانی با بهره گیری از ويژگی های استخراج شده از بینایی سطح پایین تشخیص اشیاء، تحلیل حرکت، و بازسازی سه بعدی صورت می گیرد و بینایی سطح بالا وظیفه تفسیر اطلاعات مهیا شده به وسیله بینایی سطح میانی را بر عهده دارد، این تفسیرها ممکن است شامل توصیف های مفهومی از صحنه مانند فعالیت، قصد، و رفتار، باشند. این سطح هم چنین مشخص می کند بینایی سطح پایین و میانی چه کارهایی باید انجام دهند.

بینایی ماشین را از دو منظر علمی و تکنولوژیکی می توان بررسی کرد. به عنوان یک رشته علمی، بینایی ماشین به توسعه تئوری سیستم های هوشمندی می پردازد که اطلاعات را از تصاویر استخراج می کنند و به عنوان یک رشته تکنولوژیکی (فناورانه) تلاش دارد که از تئوری ها و مدل های توسعه داده شده برای ساخت سیستم های بینایی ماشین بهره برداری کند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان صنایع مختلف سیستم هایی بینایی ماشین را برای بازرسی چشمی که نیاز به سرعت بالا، بزرگ نمایی، عملکرد ۲۴ ساعته، و تکرارپذیری دارد استفاده می کنند.
سیستم های بینایی ماشین استفاده شده در خطوط تولید به طور معمول شامل:
الف) چند دوربین (تک رنگ یا رنگی) برای تصویربرداری،

 ب) یک حسگر هم زمان ساز به منظور شروع تصویربرداری، پردازش، و راه اندازی ربات ها،

 ج) یک برنامه کامپیوتری برای پردازش تصاویر، تشخیص، اندازه گیری به منظور تأیید کیفیت محصولات،

 د) سخت افزار خروجی/ورودی، یا لینک های ارتباطات برای گزارش نتایج خروجی است البته پکیج های دوربین های هوشمند، همه کارهای ذکرشده را مستقل از هر نرم افزار یا سخت افزار دیگری انجام می دهند.

در این حوزه، به منظور تأمین کنترل کیفیت برخط غالباً سیستم های تصویربرداری را با ابزارهای ورودی/خروجی دیجیتال و شبکه های کامپیوتری ادغام می کنند. مؤلفه های سخت افزاری معمول در سیستم های بینایی ماشین را در شمای روبرو می توان مشاهده کرد. البته استفاده از بینایی ماشین در خطوط تولید که در بالا بیان شده است فقط یکی از هزاران کاربرد آن است.

برای درک بهتر گستره بینایی ماشین در دنیای امروز و هم چنین در آینده کافی است تکنولوژی های روز دنیا مانند ماشین های بدون راننده، هواپیماهای بدون سرنشین، و کوادراتورها را در نظر بگیرید. توسعه این فناوری های فوق پیشرفته بدون استفاده از بینایی ماشین به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد.

به ما بپیوندید
Follow Us